Afrikaans Ekspo - Ridderorde van die Tiere

Tommies oes MEDALJES op Nasionale vlak:

JAAR

GOUD

SILWER

BRONS

2002

1

2003

2

2

3

2004

1

3

1

2005

3

1

2006

5

10

2007

9

7

1

2008

12

6

7

2009

6

11

2010

16

15

2011

8

24

1

2012

13

23

1

2013

19

8

2

2014

26

11

3

2015

16

34

10

2016

18

19

3

2017

5

14

5

2018

AFRIKAANS OLIMPIADE:

Eerste Addisionele Taal

2010 + 2011 Alfred van der Merwe: Limpopo Wenner

2010 + 2011 Bianca Lekagane: Limpopo Wenner

BEELD JEUGBERAAD

vir uitsonderlike leierskap

(Slegs 30 leerders landswyd word vir die beraad gekies)

2011 Kayleigh Spann

2013 Reon van der Merwe

Liefling oudisies

2013 Carla de Jager (oud-hoofdogter 2008)

Eindig algeheel 7de in die kompetisie

Tommies kweek wenners!

REDENAARS

Reon van der Merwe is die ridder op sy wit perd. Reon (gr.11) is tydens die semi-finale rondte van die ATKV-Redenaarskompetisie aangewys as die Kampioenspreker in Limpopo!

Reon neem op 16 Augustus in Hartenbos, naby George, deel aan die Finale rondte. Voorwaar ‘n ridderlike eer!!!

AFRIKAANSE EKSPO

Tommies neem sedert 2002 aan dié landswye kompetisie deel

Ons spog graag met die volgende NASIONALE WENNERS!!

2007 Callie Naudé: Strokiesprent
Henk Fourie: Kortverhaal
2009 Ineke Derks: Kortverhaal
Esmari van den Berg: Koerantplakboek: Idiome
2010 Melandri Brits: Tydskrif
Lorinda Jacobs: Tydskrif
2012 Marné de Bruyn: Tydskrif
Reon van der Merwe: Tydskrif
Christiaan Koekemoer: Musiek en Liriek
Tiaan Kuhn: Musiek en Liriek
Lebogang Masha: Straatplakkate
2013 Werner Dewet Coetzee Idiome
2014 Zelrie du Bruyn Koppe
Juan Kruger Idiome
Larissa Janse van Rensburg Resensies
Anja Strydom Idiome
Roeloff Smit Idiome
2015 Ruan Krϋger Junior: Advertensie
Juan Krϋger Senior: JIP Rubriek
2016 Jarno Britz Senior: Internasionale kategoriewenner
Fotografie
2017 Chris Viljoen Senior fotografie
Die skrif is teen die Berg
Juan Krϋger Senior Koerantberig
Skakel die mag in die palm van jou hand af
Ryno van der Merwe Senior: Poësie
Skarlakentye

WENSKOLE: MEDIUMGROOTTE LANDSWYD

2010 Tom Naudé algeheel 3de

2011 Tom Naudé algeheel 2de

2012 Tom Naudé algeheel 3de

2013 Tom Naudé algeheel 3de

Afrikaans Nasionale Ekspo – 2002

FAK

Naam en Van % Medalje
1. Roane Human A+ Goud

Afrikaans Nasionale Ekspo – 2003

FAK

Naam en Van % Medalje
1. Elaine Holtzhausen 82 Goud
2. Jacques Holtzhausen 80 Goud
3. Izelke vd Kolff 78 Silwer
4. J.D. Venter 72 Silwer
5. Prinsloo vd Heever 66 Brons
6. Francois de Villiers 62 Brons
7. Carien J v Rensburg 62 Brons

Afrikaans Nasionale Ekspo – 2004

FAK

Naam en Van % Medalje
1. Marsulize Breedt 77 Silwer
2. Jacques Holtzhausen 80 Goud
3. Dené Radmore 75 Silwer
4. Luan Venter 71 Silwer
5. Carla de Jager 68 Brons

Afrikaans Nasionale Ekspo – 2005

FAK

Naam en Van % Medalje
1. Carla de Jager 84 Goud
2. Marthinus van Jaarsveld 83 Goud
3. Dené Radmore 83 Goud
4. Chris Burger 73 Silwer

Afrikaans Nasionale Ekspo – 2006

FAK

Naam en Van % Medalje
1. Riekert van Zyl 85 Goud
2. Andre Stols 81 Goud
3. Wesley van Rooyen 81 Goud
4. Esmari van den Berg 80 Goud
5. Yolandi Vertongen 79 Silwer
6. Marthinus van Jaarsveld 78 Silwer
7. Dené Radmore 76 Silwer
8. Frederik le Roux 76 Silwer
9. Callie Naudé 76 Silwer
10. Nico Nel 76 Silwer
11. Freddie Wells 73 Silwer
12. Gert Botha 72 Silwer
13. Ryno Viviers 72 Silwer
14. Ryno Viviers 70 Silwer

Afrikaans Nasionale Ekspo – 2007

FAK

Naam en Van % Medalje
1. Riekert van Zyl 89 Goud
2. Callie Naudé 86 Goud
3. Andre Stols 86 Goud
4. Andre van der Walt 84 Goud
5. Nico Nel 83 Goud
6. Esamri van den Berg 81 Goud
7. Leo Uys 81 Goud
8. Stephan Botha 81 Goud
9. Johann Erlank 79 Silwer
10. Henk Fourie 78 Silwer
11. Angerie vd Hoven 78 Silwer
12. Marthinus van Jaarsveldt 75 Silwer
13. Frederik S le Roux 74 Silwer
14. Lizindi vd Kolff 74 Silwer
15. Thys Goss 74 Silwer
16. Martie Flemming 71 Silwer
17. Gert Botha 68 Brons

Afrikaans Nasionale Ekspo – 2008

FAK

Naam en Van % Medalje
1. Esmari van den Berg 90 Goud
2. Riekert van Zyl 86 Goud
3. Stiaan de Nysschen 84 Goud
4. Jaco Botha 84 Goud
5. Tiaan Grove 84 Goud
6. Nico Nel 84 Goud
7. Deon Taute 83 Goud
8. Michelle Bekker 83 Goud
9. Johann Erlank 83 Goud
10. Kayleigh Spann 81 Goud
11. Yolandi Vertogen 81 Goud
12. Candice Smee 80 Goud
13. Marlie vd Heyde 79 Silwer
14. Lizindi vd Kolff 79 Silwer
15. Marthinus van Jaarsveld 79 Silwer
16. Stephan Botha 77 Silwer
17. Christo Pretorius 77 Silwer
18. Cilliers de Necker 71 Silwer
19. Carla de Jager 66 Brons
20. Bernard Redelinghuys 66 Brons
21. Erika Pretorius 66 Brons
22. Lize van der Berg 66 Brons
23. Ranska Adlam 60 Brons
24. Dries Boshoff 60 Brons
25. Arno Bornman 60 Brons

Afrikaans Nasionale Ekspo – 2009

FAK

Naam en Van % Medalje
1. Esmari van den Berg 88 Goud
2. Nicole van den Berg 87 Goud
3. Nico van Zyl 84 Goud
4. Jaco Botha 81 Goud
5. Marlie vd Hyde 81 Goud
6. Ineke Derks 80 Goud
7. Stiaan de Nysschen 78 Silwer
8. Deon Taute 78 Silwer
9. Marietjie van den Berg 78 Silwer
10. Dirk Badenhorst 76 Silwer
11. Louis Koekemoer 76 Silwer
12. Christo Cloete 76 Silwer
13. Gustav Erlank 74 Silwer
14. Henk Fourie 74 Silwer
15. Vernon Stoltz 74 Silwer
16. Marietjie van den Berg 73 Silwer
17. Francois Olivier 71 Silwer

Afrikaans Nasionale Ekspo – 2010

FAK

Naam en Van % Medalje
1. Stiaan de Nysschen 89 Goud
2. Nico van Zyl 88 Goud
3. Esmari van den Berg 87 Goud
4. CM Koekemoer 86 Goud
5. Jaco Botha 86 Goud
6. Drikus de Lange 86 Goud
7. Werner Coetzee 86 Goud
8. Deon Taute 85 Goud
9. Jacques Naudé 84 Goud
10. Marlie van der Hyde 83 Goud
11. Kevin Vorster 82 Goud
12. Melandri Brits 82 Goud
13. Lorinda Jacobs 82 Goud
14. Neil Viljoen 81 Goud
15. Anél Naudé 81 Goud
16. Jacques Nel 81 Goud
17. Ineke Derks 79 Silwer
18. Chris Alkema 78 Silwer
19. Johnny Pretorius 78 Silwer
20. Tanica Pretorius 78 Silwer
21. Chris Alkema 76 Silwer
22. Ashley Nel 75 Silwer
23. Chris Alkema 75 Silwer
24. Reon vd Merwe 74 Silwer
25. Dirk Badenhorst 74 Silwer
26. Tanica Pretorius 74 Silwer
27. Pierre vd Merwe 74 Silwer
28. Darius Botha 74 Silwer
29. Maarten Brits 74 Silwer
30. Gustav Erlank 72 Silwer
31. Henk Fourie 72 Silwer

Afrikaans Nasionale Ekspo – 2013

FAK

Naam en Van Kategorie % Medalje
1. Werner de Wet Coetzee Mense en hul dinge 100 Goud
2. Nicole van den Berg Koerantlees is ‘n idiooomfees 98 Goud
3. Chris Viljoen My bloed is blou 96 Goud
4. Inne-Cori Haasbroek Fliek rubriek 94 Goud
5. Lionel Stander Dierestories verkoop Beeld 94 Goud
6. Anja Strydom 84 Goud
7. Deon Taute Idioom Droom 92 Goud
8. Janke Jansen van Rensburg Konsternasie deur konfrontasie 92 Goud
9. Leandri Maritz Beeld se giggle bundle 92 Goud
10. Evert Potgieter Fokus op … mense en hul dinge 88 Goud
11. Roeloff Smit Hulle hou jou op jou knieë 88 Goud
12. JP Kruger Idiome uit die volksmond 86 Goud
13. Larissa Jansen van Rensburg Uitgebeelde idiome 82 Goud
14. Joane Strauss Die lewe is ‘n lied 82 Goud
15. Ludolph Louw Ek laat die spot uit die mou 82 Goud
16. Louis Steyl Koppe 78 Silwer
17. Dione Cilliers Die son 76 Silwer
18. Ruben Kruger Dit het soos goud gevoel 76 Silwer
19. FG Grobler Redder op jou wit perd 74 Silwer
20. Juan Krϋger Hoe het die skool deur die jare verander 72 Silwer
21. Jurie Venter ‘n Berg, ‘n berg, ‘n dwerg 70 Silwer
22. Sandy Schoeman Die bok blom 70 Silwer
23. Monique Coetzee Koppe 70 Silwer
24. Roeloff Myburgh Oliphaunt – JRR Tolkien 60 Brons
25. Benhardt Gouws Diep gebraaide roomys 56 Brons

Afrikaans Nasionale Ekspo – 2014

FAK

Naam en Van Kategorie % Medalje
1. Jandre Nel Krisjan de Wet 90 Goud
2. Barend Lombard Wat is sy naam? 90 Goud
3. Jaycey Pinn Lank, lank gelede – Afrikaans 88 Goud
4. Victor Nel Sirene van die dood 88 Goud
5. Jandre Nel Krisjan de Wet (2e rondte) 86 Goud
6. Mias Smith 1914 Droogte 84 Goud
7. NJ Oelofse MCMXIV 84 Goud
8. Juan Kruger Die stryd na Vryheid 82 Goud
9. Damian Pinn Dis jou kans vir Afrikaans 82 Goud
10. Jarno Britz Generaal Koos de la Rey 80 Goud
11. Lionel Stander Jopie 80 Goud
12. Chanelle van der Merwe Twin towers 80 Goud
13. Barend Lombard Wat is sy naam? 80 Goud
14. Juan Kruger Die stryd na Vryheid 76 Silwer
15. Monique Coetzee Die laaste trekduif 76 Silwer
16. Johan Koekemoer Die eerste groot gruwelike geveg 76 Silwer
17. Juan Kruger Verraad tot die dood 74 Silwer
18. Eleanor Reynecke Maritz rebellie 72 Silwer
19. Marjorie de Nysschen Waar staan ons vandag 72 Silwer
20. Janco van Biljon Manie Maritz 70 Silwer
21. Johan Botha 2014 70 Silwer
22. Armand Coetzee Die wiskundeklas 70 Silwer
23. Johan de Waal Donker voorspelling 68 Brons
24. Tarina Hattingh 1914-2014 68 Brons
BEELD PLAKBOEK KOMPETISIE
1. Juan Kruger Idiome 96 Goud
2. Roeloff Smit Idiome 94 Goud
3. Anja Strydom Idiome 94 Goud
4. Zelrie de Bruyn Koppe 94 Goud
5. Larissa Janse van Rensburg Resensies 90 Goud
6. Jeanne-Mari Cawood Idiome 88 Goud
7. Zelrie du Bruyn Idiome 86 Goud
8. Inne-Cori Haasbroek Idiome 86 Goud
9. Marne du Bruyn Spotprente 84 Goud
10. Schandre Joubert Spotprente 84 Goud
11. Leandri Maritz Idiome 84 Goud
12. Janke Jansen van Rensburg Spotprente 80 Goud
13. Marne du Bruyn Resensies 78 Silwer
14. Joane Strauss Idiome 76 Silwer
15. Dineke Nagel Resensies 68 Brons

Afrikaans Nasionale Ekspo – 2015

FAK

Naam en Van Kategorie % Medalje
1. Tianie Maritz Aktuele saak 90 Goud
2. Geraldine Britz 1933 – Eerste Afrikaanse Bybel 86 Goud
3. Ruan Kruger Keuse van ‘n dromer 84 Goud
4. Zelrie du Bruyn Die Voortrekkermonument 84 Goud
5. Zelrie du Bruyn Boeremusiek – eg Afrikaans 84 Goud
5. Zelrie du Bruyn Vandalisme bedreig 84 Goud
7. Mias Smith Vanaand gaan die volkies koring sny 82 Goud
8. Damian Pinn Is dit regtig groener? 82 Goud
9. Juan Kruger Is leierskap ‘n pyn in die nek? 80 Goud
10. Juan Kruger Lippe, lekke, lekker 80 Goud
11. Derik Swart Die Kameelperd 80 Goud
12. Sumari du Plessis Lewenslas 80 Goud
13. Adriaan van Reenen Verlore vriend 80 Goud
14. Philip Venter Liefde 80 Goud
15. Monique Oelofse My talent 80 Goud
16. Clifford Hunt Lewe 80 Goud
17. Leandri Maritz Al’s in Tien4.com 78 Silwer
18. Theoleen Weideman Alles 78 Silwer
19. Johan Peo Net vir jou 78 Silwer
20. Lionel Stander Vasgevang 78 Silwer
21. Chanelle van der Merwe Vasgevang 78 Silwer
22. Henko Spies Jaco Jacobs 76 Silwer
23. Sydney Lawerence Gustav Preller 76 Silwer
24. Juan Kruger Ter viering van Afrikaans 76 Silwer
25. Roelof Myburgh Bosveld Afrikaans 76 Silwer
26. Maropeng Mawasha Ek wens 76 Silwer
27. Ivan Spann Die verwarde hart 76 Silwer
28. Theoleen Weidemann Alles 76 Silwer
29. Armand Coetzee Ons obsessie met vuur 76 Silwer
30. Rudolph Markgraaff Winter 76 Silwer
31. Pieter Pretorius Ons land kort bloed 76 Silwer
32. Carlile Potgieter My goeie hart 76 Silwer
33. Arno Louw Liefde 76 Silwer
34. Dian Venter, Benhardt Gouws, Eben-Jan Terblanche Sonder jou 74 Silwer
35. Jeanne-Mari Cawood ‘n Klein bietjie van alles 74 Silwer
36. Shanon Pinn Jy en jou Samsung 74 Silwer
37. JD Venter Liefde vir die plaas 74 Silwer
38. Tarina Hattingh Verwoesting 74 Silwer
39. Keelan Cronje Golfbal 74 Silwer
40. Gregory Jooste Afrikaans staan sterk! 74 Silwer
41. Mathilda Koekemoer Alles wat mal is 72 Silwer
42. Monique Coetzee Spatsel in die pan 72 Silwer
43. Inne-Cori Haasbroek My Taal 72 Silwer
44. Marcel Botha Eskom 72 Silwer
45. Brendon Kruger Lekker Afrikaans 70 Silwer
46. Wian Bothma Hemelvaart 70 Silwer
47. Lionel Stander Wie is jy? 70 Silwer
48. Errol Hunt My irritasie 70 Silwer
49. Nikita Rossouw Van toeka tot nou 70 Silwer
50. Ludolph Louw Afrikaans van toeka tot nou 70 Silwer
51. Michael Swanepoe Praat Afrikaans of hou jou smoel 70 Silwer
52. Michael Swanepoel Waar die kranse antwoord gee 68 Brons
53. Lucille Markgraaff Eendag op ‘n reëndag 66 Brons
54. J.G van Niekerk Van toeka tot nou 65 Brons
55. Juan Kruger Pollenanies Ver-Ingels 64 Brons
56. Carla Ferreira Wie sê ek’s te jonk? Ditjies en datjies 64 Brons
57. Jeanne-Mari Cawood Die wonderlikste gevoel op aarde 64 Brons
58. Chris Viljoen Heuningtong 62 Brons
59. Anja Strydom Ons lewens sou vir alles verander 60 Brons

Nasionaal:

1) Wenner: Zelrie de Bruyn

2) Naaswenner: Juan Kruger

3) Larissa Jansen van Rensburg, Anja Strydom, Roeloff Smit

Afrikaans Nasionale Ekspo – 2016

FAK

Naam en Van Kategorie % Medalje
1. Jandre Nel Krisjan de Wet 90 Goud
2. Barend Lombard Wat is sy naam? 90 Goud
3. Victor Nel Sirene van die dood 88 Goud
4. Jaycey Pinn Lank, lank gelede – Afrikaans 88 Goud
5. Mias Smith 1914 Droogte 84 Goud
6. Nico Human Adolf Hitler 84 Goud
7. NJ Oelofse MCMXIV 84 Goud
8. Juan Kruger Die stryd na Vryheid 82 Goud
9. Damian Pinn Dis jou kans vir Afrikaans 82 Goud
10. Jarno Britz Generaal Koos de la Rey 80 Goud
11. Lionel Stander Jopie 80 Goud
12. Chanelle van der Merwe Twin towers 80 Goud
13. Johan Koekemoer Die eerste groot gruwelike geveg 76 Silwer
14. Monique Coetzee Die laaste trekduif 76 Silwer
15. Juan Kruger Die stryd na Vryheid 74 Silwer
16. Eleanor Reynecke Maritz rebellie 72 Silwer
17. Marjorie de Nysschen Waar staan ons vandag 72 Silwer
18. Janco van Biljon Manie Maritz 70 Silwer
19. Johan Botha 2014 70 Silwer
20. Armand Coetzee Die wiskundeklas 70 Silwer
21. Johan de Waal Donker voorspelling 68 Brons
22. Tarina Hattingh 1914-2014 68 Brons
BEELD PLAKBOEK KOMPETISIE
1. Juan Kruger Idiome 96 Goud
2. Roeloff Smit Idiome 94 Goud
3. Anja Strydom Idiome 94 Goud
4. Zelrie de Bruyn Koppe 94 Goud
5. Larissa Janse van Rensburg Resensies 90 Goud
6. Jeanne-Mari Cawood Idiome 88 Goud
7. Zelrie du Bruyn Idiome 86 Goud
8. Inne-Cori Haasbroek Idiome 86 Goud
9. Marne du Bruyn Spotprente 84 Goud
10. Schandre Joubert Spotprente 84 Goud
11. Leandri Maritz Idiome 84 Goud
12. Janke Jansen van Rensburg Spotprente 80 Goud
13. Marne du Bruyn Resensies 78 Silwer
14. Joane Strauss Idiome 76 Silwer
15. Dineke Nagel Resensies 68 Brons
16. Dian Venter 62 Brons
17. Eben-Jan Terblanche 62 Brons
18. Benhardt Gouws 62 Brons

Afrikaans Nasionale Ekspo – 2017

FAK

Naam en Van Kategorie % Medalje
1. Lisa Schoeman ‘n Reis om te onthou 90 Goud
2. Juan Kruger Af 86 Goud
3. Ryno van der Merwe Skarlaken tye 86 Goud
4. Chris Viljoen Die skrif is teen die berg 84 Goud
5. Beau Botes Martin Luther King 80 Goud
6. Ryno van der Merwe Verlore siel, verlore wêreld 80 Goud
7. Chrisjan Bekker Koffie 78 Silwer
8. Damian Pinn My ouma en tegnologie 78 Silwer
9. Sune Reyneke Lekker lag, lekker huil 78 Silwer
10. Juan Kruger Cool soos Koos Kombuis 76 Silwer
11. Andri Cronje Tegniese onderwys 76 Silwer
12. Shanon Pinn Die skoot, die skrik, die stroper 76 Silwer
13. Jada Whitaker Hoekom ek dit gedoen het 74 Silwer
14. Cole Manley Vier seisoene 74 Silwer
15. Armich Lottering Operasie: Kondensmelk 72 Silwer
16. Derik Marx Tegniese onderwysers bly 72 Silwer
17. Roeline van Breda Ek wil, ek kan, ek sal 72 Silwer
18. Brendon Kruger Graffiti 72 Silwer
19. Jeandre Olivier Die ongeluk 70 Silwer
20. Evert Potgieter “ Dis nooit te laat…” 70 Silwer
21. Adriaan Henning Ek wil, ek kan, ek sal 68 Brons
22. Ronay Delport n Vrou soos min 68 Brons
23. Johan Potgieter ‘n Reis om te onthou 68 Brons
24. Henko Spies Wie is ek? 68 Brons
25. Johannes Bezuidenhoudt ‘n Reis om te onthou 66 Brons
26. Jamie Norval Protes, protes 66 Brons
27. Johannes Bezuidenhoudt ‘n Man soos min 64 Brons
28. Armich Lottering Die dag wat ek dit gewaag het 64 Brons
29. Zelrie du Bruyn Plastiek – verwoester van ons aarde. 62 Brons
30.Charles Bacher Nag in die woud 62 Brons
31. Morne Khan Tekkies 62 Brons
32. CJ Nel Protes – ‘n probleem of oplossing? 62 Brons
33. Chris Viljoen Lewensreis 62 Brons
34. Dominic Erasmus Herinnering 62 Brons
35. Evert Potgieter Vakansie of leer-kansie? 60 Brons
BEELD PLAKBOEK KOMPETISIE
1. Elzien Minnaar Koerantplakboek 76 Silwer
2. Izelque Thirion Koerantplakboek 72 Silwer
3. Alicna Duvenhage Koerantplakboek 70 Silwer
4. Wian Bothma Koerantplakboek 66 Brons
5. Andre Thirion Koerantplakboek 62 Brons

HTS Tom Naudé, Potgieterlaan 226,
Superbia, 0759 Tel: 015 298 8710